Yayıncı : Tolstoy Yayınları
Kategori : Roman - Günümüz
Fiyat: 18.85 TL   Liste Fiyatı : 29.00 TL
Ürün Satışta. Temin Süresi : 1 Gün % 35 İndirim
Etiketler : Yeniler
Barkod-ISBN : 9786058223523
Yayın Tarihi : 2017-11-17
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Kibele'nin Kızları; Amisler
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 416
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
İnsan da elde ettiğinin en iyisini Kibele'ye sundu başlangıçta. Çünkü o dişiydi. Doğurgandı. Yaratıcıydı. Yani doğadaki her şeyin anasıydı. Kendisinin de. Önce sadece Kibele'ye sundu en iyiyi. Fakat giderek çoğaldı Kibele'nin ortakları, sunudan pay isteyenler. Büyülü güçlerini ondan aldığını, onun yeryüzündeki temsilcisi olduğunu öne süren hizmetçileri de üretmeden tüketmeyi istemeye başladılar. Büyü gücüyle insanları korkutmayı ya da korkularını uzaklaştırmayı iş, hem de en ulu iş saydılar. Ve karşılığında da bağışlardan paylarını aldılar. Bu gelir kapısı, Kibele'nin çevresini -içtenlikli ya da değil- giderek kalabalıklaştırdı. Çevresi kalabalıklaştıkça da kutsallığı ve tapınanı arttı. Adı kimi yerde Ra, kimi yerde Gaya (Gaia) oldu, yayıldı.

İşte tam da bu dönemde, uygarlığın beşiği olarak adlandırılan Anadolu'da, Orta Karadeniz kıyılarında ve Hatti toplulukların yaşadığı bölgedeki anaerkil toplumlar, erkek egemenliğine karşı uzun yıllar direndiler. Kibele inancına sarıldılar. Sağ kalmak için savaşıp yaşamak için çalışarak üretimde ve tüketimde ortaklaşmayı, adilce paylaşmayı benimsediler.

Usta yazar Erdal Çakıcıoğlu'nun tüm boyun eğmeyen kadınlara adadığı bu mitolojik romanda, kendilerini Amis olarak adlandıran Ay'ın kızlarının, eceleri Pentesileya önderliğindeki soluk kesici mücadelelerini okuyacaksınız.
İyi okumalar...

Okuyucu Yorumları